Перша стаття про їжу для довгих альпмаршрутов.

Вітаміни

У виїздах на вихідні сенсу пити вітаміни немає. В горах на більш довгий строк харчування, як правило, гірше, ніж удома, а навантаження великі. Добре б пити вітаміни з мінералами. Кращі, що я пробував — Olimp. Величезні дози, мінерали в окремих капсулах у вигляді хелатів (краще засвоюється).

Єдиний недолік — капсули величезного розміру і проковтнути може бути не просто. Думаю, якщо виникає така проблема, можна просто відкрити і висипати в їжу.

BCAA

BCAA — це амінокислоти з розгалуженими бічними ланцюгами (branched-chain amino acids). Ми отримуємо їх з їжі (їх 20-25% в тваринних білках), в організмі вони не синтезуються, тому називаються «незамінними»: лейцин, ізолейцин і валін. На відміну від інших амінокислот, ці метаболізуються головним чином в тканинах, в тому числі м’язах. Дозволяє або підвищити свою ефективність на межі сил, швидше відновлюватися, менше пошкоджувати організм гірськими умовами. Буває у вигляді порошку і таблеток. Зрозуміло, володіє харчової енергетичною цінністю (218 ккал/100 г) і засвоюється повністю. На жаль, дорого. Вони виконують в тому числі і регуляторну функцію, тому можна їсти більше, ніж в інструкції написано і бажано не робити постійним компонентом дієти — ефекти довготривалого прийому не вивчені до кінця.

Изотоники

Пробував різні, за відчуттям — все одно якісь. Бажано без вітамінів (важко знайти такі, щоб не отруїтися, поєднуючи зі спортивними вітаміни в капсулах. Смак краще брати «лимонний» або «зелене яблуко». Чомусь інші дуже вже «хімічні» у всіх. Купую найдешевший з приємних на смак.

Їжа

За результатами тестування різних сублиматов вибрав Lyo Food, полуторні порції (~100 г, ~400-550 ккал). Я готовий їсти їх тижнями — смачні і здорові (без консервантів, без транжиров, з нормальною кількістю спецій і солі, тощо)!

Енергетичні гелі

Ходити тільки на гелях небезпечно для кишечника. Через 15 годин на маршруті в межах вибухає «кишкова бомба» і залишається в такому стані ще на 15 годин. Це жесть. Цікаво, що від дешевих «гелів» — згущених соків (120 г/90 ккал) таких важких ефектів немає. Гелі — добре, але треба розбавляти бутербродом і не допускати зневоднення. З гелів краще ті, що не солодкі на смак, 30-40 г/шт, без кришки (відривні горлечка) — легше і компактніше упаковка.

Peronin

Поки спробувати не довелося.