Напевно, вже все написано, але я, при нагоді, написав свою версію. Обслуговування обслуговуваних вузлів велосипеда 🙂

Інтегровані каретки не відрізняються довговічністю. Як правило, зношується підшипник в лівій чашці, потім правою. В шатунах Shimano LX FC-M580 (остання гірська група LX) перша каретка у мене прожила близько 1500 км. Це шок після no-name каретки під квадрат і 4500 км з грязьовими ваннами. Правда, їй теж було не солодко, детальніше раз, два.

Мені вже давно дешевше поміняти шатуни цілком, а не окремо дві зірки і каретку, але мені подобається дизайн тих, що є, а SLX — ні.

Хак зе систем 😀

LX FC-M580

Тут все красиво, але якщо будете робити так, швидше за все зламаєте пильник, у мене підшипники сиділи намертво, без шансів так вибити.

Шимано використовує в каретках Hollowtech II нестандартні підшипники з габаритами 25x37x6 мм (зовнішній діаметр х внутрішній діаметр х товщина) з одним сальником на зовнішній стороні. Найближчий родич серед промислових підшипників 6805 2RS або 61805 2RS. 2RS означає, що сальник з двох сторін — це добре. Підшипник на 1 мм ширше, ніж потрібно, але якщо доопрацювати пластиковий пильник каретки напилком, то все ідеально підходить і навіть працює надійніше. Як бонус, два відмінних підшипника стоять в 40 разів дешевше каретки BB70.

Для роботи знадобляться:

 • Знімач пластикового болта шатунів Shimano TL-FC16 — відкрутити пластиковий болт-фіксатор лівого шатуна.
 • Шестигранний ключ, 5-мм — відкрутити лівий шатун з осі.
 • Ключ для каретки Shimano TL-FC32 або YC-29BB — викрутити каретку з рами.
 • Кружка з нержавіючої сталі або подібна — нагріти чашку каретки із зношеним підшипником.
 • Масло індустріальне або харчове — нагріти чашку каретки із зношеним підшипником. Або знімач для підшипників.
 • Плоска викрутка — допомогти підшипнику випасти.
 • Плоский напилок — сточити виступ пильовика.
 • Підшипник 6805 2RS — найближчий до рідного за розмірами.
 • Шматок шпильки діаметром 5-10 мм, 4 гайки для неї, 2 шайби діаметром трохи менше зовнішнього діаметра підшипника і кілька менших, якщо дірка в шайбі занадто велика для гайок — або інструмент для запресування підшипників.
 • Два гайкові ключі для гайок — впрессовывать підшипник.

Бажано мати:

 • Консистентне мастило, яка не містить солей літію (дивитися склад).
 • Фіксатор (оборотний — синій) для різьбових з’єднань — для болтів лівого шатуна.

Витяг зношеного підшипника з чашки

Зніміть каретку, зніміть пильник тонким ножем. З пильником треба бути обережним — він дуже тендітний. Не поспішайте, акуратно піддягніть і плавно тягніть, переміщаючи ніж. Зробіть це в 3 рази повільніше, ніж хочеться — його дуже легко зламати.

Знімаємо пильовик

Зняти гумово-металевий сальник — підколупнути ножем

Не намагайтеся дістати підшипник механічно — пошкодите чашку підшипника, добре сидить.

Щоб з мінімальними зусиллями вийняти підшипник з чашки каретки, її потрібно добре нагріти. Для цього її потрібно занурити чашку в олію і нагріти на плиті. Масло буде гаряче — близько 200 градусів. Тому не зайвим буде захищати очі та шкіру від випадкових бризок — окуляри, бавовняний одяг (джинси, футболка з довгим рукавом або робочий халат, рукавички хб).

Рослинна або мінеральне масло при нагріванні на відкритому вогні може спалахнути. Користуйтеся електроплитою або негорючим матеріалом. Гасити загоревшееся масло водою не можна — це призведе до вибуху. Якщо зайнялося масло в склянці, щоб загасити, його потрібно накрити кришкою.

Підшипник може випасти сам, якщо не випав — можна допомогти викруткою, притримуючи чашку підшипника плоскогубцями.

Після вилучення зношеного підшипника потрібно дочекатися, поки чашка каретки охолоне, і протерти її ганчіркою з гасом (WD-40, бензином тощо). Після цього, змастити консистентним мастилом (не містить солей літію — див. складу) чашку і підшипник. Літієва: Солідол, Літол-24 і т. п. не підходять для алюмінію.

З шпильки, гайок і шайб зібрати таку конструкцію:

Саморобний пристрій для запресовування підшипника

Повільно і акуратно закрутити гайку з правого боку. Закручувати в три рази повільніше, ніж хочеться. При найменшому перекосі припинити. Делікатна процедура. Я незграбний, ідеально вийшло тільки на третій чашці (було кілька кареток). Виправляти перекоси молотком, але це, швидше за все, вбивство чашки і підшипника. Тому не поспішайте. Центрування — насамперед. Діаметр великий шайби зліва повинен бути більше внутрішнього, але більше зовнішнього діаметра зовнішнього кільця підшипника (зовнішній — 27 мм, підходить шайба діаметром 26 мм). Не зайвим буде зняти фаску з штампованої шайби напилком. Діаметр шайби праворуч — більше діаметру чашки (26 мм — підходить).

Новий підшипник запресований

Стандартний промисловий підшипник на міліметр ширше шимановського, тому, якщо надіти пильник тому, вийде ось так:

Стандартний промисловий підшипник на 1 мм ширше шимановського. Недобре

На пильовику є 1-мм виступ (забув сфотографувати, але побачите самі). Його треба сточити напилком, виходить добре:

Доопрацювати напилком

Після цього пильовик (акуратно, він тепер ще більш крихкий!) нормально стає на підшипник

Чашка каретки знову в зборі

Всі. Збираємо каретку назад.

Підшипник 6805 2RS підходить для кареток BB70 і BB51. Швидше за все і для інших, але я не перевіряв.