Лазіння з льодовими інструментами по скелі виникло як спосіб подолання скельних ділянок у горах взимку. Спосіб найбільш атлетичний і спортивний серед всіх інших, можливих в зимових умовах. В останнє десятиліття, драйтул (якщо немає льоду, то микстом це не можна назвати) виділився в окремий вид спорту, тому що його легко перенести на штучний рельєф. Він популярний, але стало досить важко знайти технічну інформацію, що відноситься до сходжень в горах.

У мережі є безліч описів химерною заточування льодового інструмента для «ХХХ». Так от, якщо ваше ХХХ — це не висять в повітрі льодові бурульки або змагальний драйтул, а лізете ви довгий микстовый маршрут в горах, то нічого не треба вигадувати. Точите так, щоб відтворити початкову форму дзьоба. Для цього може знадобитися сточити найближчий до жалу зубець або два.

Який дзьоб краще в гори? На мою думку — льодовий. Руху, для яких знадобляться зарубки на «потилиці» там навряд чи знадобляться, а лід напевно буде. З оригінальною формою дзьобів теж не все прямо таки однозначно. Кращим льодовим інструментом, який я тримав у руках був Cassin X-Dream — по льоду сам лізе. Але мені здається, Petzl Nomic більш універсальний у горах. Близько семи років тому (~2011) Petzl поміняв дизайн дзьобів, і зробив це зараз (2018) знову… повернувши форму атакуючої частини ближче до колишньої з поправкою на драйтул. Крім того, дзьоби ice і dry мали звуження до з 4 до 3 мм у жала для кращої роботи в льоду. Новий pur’dry цілком 4-мм по товщині. Детальніше про дзьобах до 2011 року — тут.

Нові (2018-) дзьоби Petzl

Старі (2011-2018) дзьоби Petzl

Всі стрибки з переводвыподвертом при заточуванні, в горах з великою ймовірністю закінчаться обламаним кінцем дзьоба на перших мотузках при попаданні в камінь під снігом або льодом. Наступний кілометр ви будете мучитися з тупим предметом в руках. Форма дзьоба для льоду вивірена роками, придумати щось більш вдало-компромісне між зносостійкістю і ефективністю вкрай важко. На скелях і заіденілих скелях теж добре працює.

Можна піддатися естетичному спокусі і заточити дзьоб зухвало, наприклад, зробити зарубки зверху. Ці зарубки призначені для надійного розклинення дзьоба в тріщинах. З ними дзьоб перетворюється в чисто драйтуловый, тому що витягнути його з льоду буде складним завданням. А якщо ви лазите на такому рівні, що розумієте чому дзьоб має таку форму, то і пояснювати як точити вам не потрібно — п’ят-другий ви вже сточили 🙂

Дзьоб для «WI8 М17 R/X»

Для деяких може бути сюрпризом, але змагальні дзьоби роблять за принципом «хороша гоночна машина розвалюється відразу після фінішу». Нагострити дзьоб після пролазання 30 метрів на змаганнях — не проблема. Він добре працює там, для чого його робили — на пластикових зачіпках і в дереві. Ультра-агресивні тонкі зарубки на «потилиці» потрібні для надійного підклинювання на дерев’яній панелі при довгих силових рухах. Величезний пропил на вістрі — для надійної постановки на зачепи в нависаннях (це скрізь працює, але в горах — до першого каменю). Дзьоб заточок в голку, щоб устряв куди встромляють. У камінь не встряє 🙂

Приклад змагального дзьоба для Економіка/Ерго

Якщо лізете по популярному замерзлому водоспаду, то такий дзьоб ви не можете витягнути інструмент з набитою дірки, тому що дзьоб надійно «упреться потилицею» у верхній край дірки.

Тема заточування льодових інструментів якась нездорова все норовлять викласти свій чудний рецепт. Грішать неадекватністю навіть фірми. Поганих прикладів — повний ютюб, у мене не вийшло знайти адекватного відео заточування дзьобів! Кунсткамера: алюмінієвий головку Економіка затискають в лещата без м’якої прокладки, точать в загнуту голку яка стане носом з горбинкою після першої зустрічі зі скелею, точить з боків! і т. п.

Так що беріть напилок, лещата (якщо є), згадуйте уроки праці в школі (не знаю, як зараз, нас вчили користуватися напилком і лещатами) — затисніть дзьоб, підклавши фанерку, не елозьте напилком — точать в одну сторону, не змінюйте кут. Якщо немає лещат — затисніть сапу колінами.

Всі картинки — Жешовська Кузня Снаряги.

Знайшов гарне відео. Хто б міг подумати у кого 🙂