Мова про зимової страхувальної куртці для важкого лазіння при помірно низьких температурах, коли лізти теплій куртці жарко, а страхувати без неї — холодно. Тобто приблизно від нуля до -25 градусів. Всю правду-матку зарізав у своїй статті Енді Кіркпатрік, рекомендую почитати. Ще на цю тему багато писав Ден Барнс: раз, два, три і т. д. Зверну увагу на один невеликий, але важливий фрагмент, на який звертають мало уваги: закінчення рукава.

Найпопулярніші закінчення рукавів для теплих курток (не вистачає внутрішньої манжети для комплекту)

Є різні варіанти закінчення рукавів: ніякої регулювання, внутрішня м’яка манжета з тягнеться тканини, продовження рукава з діркою для пальця, гумка гармошкою, гумка оборкою, регуляція липучкою. На мій погляд, правильним є тільки один варіант — регуляція липучкою, все інше помітно гірше.

Чому регуляція повинна бути: теплі рукавички або рукавиці верхньою частиною надіваються на рукав куртки. Для цього він повинен в рукавичці поміститься, без стягуючого регулювання не зручно. Якщо лізеш в легенях рукавичках, тоді рукав буде зверху, і щоб не задувало на страховці — знову потрібна регулювання.

Коли приходиш на станцію, тобі тепло, і потрібно швидко надіти страхувальну куртку, щоб зберегти тепло для часу, який проведеш на страховці. Робиш станцію, стаєш на самостраховку, цепляешь (або ні) на станцію рюкзак, одягаєш теплу куртку, опціонально — одягаєш теплі страхувальні рукавиці. Так ось момент — «одягаєш страхувальну куртку» повинен відбуватися, коли на руках рукавички.

На стіні не жарко, якщо для надягання куртки доведеться знімати рукавички, вийде хвилина охолодження пальців замість їх зігрівання в теплих рукавицях. Крім того, щоб не втратити зняті рукавички перед надяганням куртки, їх потрібно засунути за пазуху, що віддалить момент надягання теплої куртки ще трохи. Так, п’ятнадцять секунд, а час тягнеться по-різному в різних умовах 🙂 Одна справа, коли ти справляєш ці дії при -5 і сонце, інша справа, коли при -15 на сильному вітрі і крижаному пескоструе.

Тому, оптимальна послідовність, якщо лізеш не в теплій куртці така: став на самостраховку, пристебнув рюкзак до станції, дістав з нього куртку, надів її. Зміна рукавичок, якщо потрібна потім. Якщо не потрібна — рукавички не знімати. Всі «жіночі» закінчення рукава — зло, якщо можна надіти куртку не знімаючи об’ємних рукавичок.

Євген Зразків