Передісторія.

Вкластися в три-чотири стіни, як це вийшло в Альпах важко. Тут немає однозначно визнаються трьох, але є гідні. Пріоритет надавався тим, які не можна пролізти з наскоку. Стін, де навіть легкі маршрути — складні, важкі і вимагають досвіду. При цьому, це повинні бути «маршрути для людей» — без протяжних ділянок міксту складніше М5 і спортивні — все можна полізти без ІТО, з допомогою сили рук з льодовими інструментами і ніг в кішках.

Тінь великої гори

Нещодавно я почав готувати російськомовні опису класичних зимових маршрутів на великих стінах у польських і словацьких Високих Татрах. Оцінки за радянською класифікацією трохи абстрактні. Я можу порівнювати тільки з Ушбой і маршрутами в альпах з їх альпійської класифікацією.

Таких докладних описів немає ні в одному російськомовному джерелі, ні в словацьких літературних джерелах, для деяких стін є непогані польські опису в мережі, іноді в книгах (у першу чергу — Цивінський).

Отже, які ж стіни і маршрути потрапили в «хитпарад»?

 • Північно-західні стіни Качего масиву (Ганек, Румановы, Жлобисты) — там безліч важким маршрутів. Найпопулярніший з них (але не найважчий) — північний контрфорс Ганка.
 • Північно-східний контрфорс Ганка (pl.: pólnocno-wschodni filar Ganku, sk.: severovýchodný pilier na Veľký Ganek). Орієнтовна оцінка: TD- (~5A), III, M4, P4, 750/930 м (перепад/довжина), 1712/2462 м. В ходу назва pl: filar Ganku, sk: pilier Ganka.

  Північно-східний контрфорс Ганка

  2. Північні стіни Масиву Грубого Верху. Це здоровенна махіна, маршрути ходять рідко (немає хороших схем і описів, стіна «дика»).

  Задня Гараевая вежа (кілька маршрутів), орієнтовна оцінка: TD- (~5A), IV, M4+, P4.

  Північна стіна масиву Хрубого верху, Задня Гараевая вежа — четвертий (справа на ліво) зубець на гребені — ділянка стіни з найбільшим перепадом від підстави до вершини

  3. Північна стіна масиву Менгушовецкого піку.

  Північно-східне ребро Менгушовецкого піку (pl: filar Mięgusza). Орієнтовна оцінка: TD- (~5А/5Б) III M5+ P3, 880 м/~1250 м (1540 м/ 2433м). Коротко — filar MSW. Я вважаю, що ця гігантська формація — ребро з хэдволом біля підніжжя, а не контрфорс (критерії: раз, два).

  Північно-східне ребро Менгушовецкого піку

  4. Масив Малого Кежмарського піку.

  Маршрут Станіславського. Це стіна з найбільшим перепадом від підстави до вершини у Високих Татрах — близько 950 метрів. Маршрути сильно спрощує діагональна рампа, що проходить посередині, Німецька Сходи, дає можливість втекти з середини стіни. Тим не менш, маршрут складний і довгий. ~TD (~5Б) III, M5, P3, ~1100 м.

  Північна стіна Малого Кежмарського піку. Маршрут Станіславського починається по центру стіни, ліворуч від ромба, утвореного двома великими кулуарами. Фото звідси

  5. Кривань — красива гора.

  Північна стіна плеча Криваня (pn. ściana Ramienia Krywania). ~TD (~5Б), III, M6, 580 м.

  Фото — скріншот з відео

  6. Масив Яворового піку з півночі.

  Маршрут Станіславського на Яворовый пік (перепад близько 450 метрів). Дуже гарна стіна.

  Північна стіна Яворового масиву, фото звідси

  Як-то вийшов секстет, а не тріо 🙂 Але ні одну стіну не міг обійти увагою.

  P. S. Долина між Задньою Гарайовой вежею і Криванью (Nefcerka) — закрита для відвідування. Ну, це якщо хтось вас зустріне на підході під Кривань або спуску з Задньої Гараєвої вежі.