На минулих вихідних відкрили зимовий сезон у Морським Оці. Хотілося б раніше, але зірки не зійшлися. Хотілося б відкрити сезон трьома маршрутами а не двома, але так упахались на другому, що погода нас пощадила і подарувала на третій день дощ 🙂

До найбільшої вершини — кілометр по вертикалі (Головний Менгушовецкий Пік), піраміда по центру — Цубрына, гострий пік праворуч — Мних

В п’ятницю раніше зайшли до Морського Ока, втиснулися в притулок, добре відпочили і пішли лізти коротку «відкривачку» на Мниховый Поріг. Це приблизно 150-метровий бастіон біля підніжжя Мниха. На ньому є кілька зимових маршрутів і льодовий кулуар. Чудовий полігон, щоб відкривати для себе нові категорії труднощі — короткий, важкий, насичений.

Мних і бастіон біля його підніжжя — Мниховый Поріг. На бастіоні 4-мотузкові зимові маршрути

Цього разу вперше лазив з Себастьяном в горах. Давно не лазив з новими людьми в горах, вийшло добре, сходимо потім що-небудь серйозне.

Новий напарник — Себастіан

На перше пролізли Веселої Забави — 4-мотузковий микстовый маршрут (M4, II, M4, M4). Старт був жахливий, але до останньої мотузці я разлазился і проліз її в кайф.

Моя задоволена фізіономія в середині маршруту

У суботу погода идиллистическая, що не завадило зійти з Мідною середнього розміру інсоляційної лавині впритул до стежці підходу. Зійшла на саму стежку тільки тому, що місце відоме і небезпечний серпантин взимку обходять в лоб по схилу.

Шар хмар над Морським Оком. Вершина зліва — Мідна, скелі праворуч — частина правого ребра Цубрыны

На другий день хотів пролізти «другу відкривачку» — Ліве ребро Цубрыны, довгий і різноманітний маршрут. Я його вже лазив, старт — три підбадьорливі мотузки М4-М5, а потім просто, але довго. Вийшли в пів на шосту ранку, під маршрутом були з світанком. Оптимістичні 40 хвилин підходу — для фірну, тропежка по-коліно бере своє.

Масив Головного Менгушовецкого Піку. Бастіони на передньому плані — ребра Цубрыны

У старту подумав-подумав і вирішив облізти важкі мотузки за троечному варіанту. Попереду був довгий день і не нудний спуск, а важкі мотузки з’їли б додатково півтори години. Перепад висоти на маршруті 800 метрів, ненудний спуск займає годину і ще годину — нудний, а захід через десять годин. Далі фотографувати було особливо ніколи, тому що лізли з одночасною страховкою.

Скельне перо в місці з’єднання лівого і правого ребра Цубрыны (верхня третина маршруту) — пролізли по скелях біля основи, снігу по пояс

Як сказав Себастьян, в Татрах всі середньої величини скельні формації, з яких можна звісити ноги по різні сторони називаються конем. Я не згоден, знаю ще «файку» — сигарету. Може сісти і не вдасться, але можна обійняти 😀

Вершина Мниха з ребра Цубрыны

Умови на маршруті були погані і я не раз себе подякував, що не загруз у початку. Тропить по коліно і лізти пологі скелі під снігом було ну дуже втомлює. Десь до пів на четверту ми вийшли під верховий бастіон. Там був невеликий пішохідний ділянку.

Пішохідний ділянку ребра Цубрыны поблизу бастіону вершинного

Але вітер так лютував, що іноді мотузка піднімалася паралельно землі, а ми пересувалися на четвереньках. Тут я трохи занепокоївся про безпеку спуску.

Про вихід на вершину не могло бути й мови — нас би здуло з гребеня. Страшно уявити як дме там, якщо вже тут валить з ніг.

Нарешті, ми дійшли до початку спуску. Спуск з Цубрыны проблемний: лавинонебезпечний, не явний в темряві і погано страхуемый. Тут же спускаються і з Менгушовецкого піку. У нас було дві «морквини», ми забивали їх в смороженный торф (який може мати ухил 75 градусів) і йшли з поперемінною страховкою від станції до станції з однією проміжною крапкою.

Під ногами було пів метра свіжого снігу перенесеного вітром — схил заряджений і чекає на свою жертву. По дорозі знайшов стаціонарний гак — дуже зрадів. Вище на стіні виднілися дюльферные станції з дайнемовых петель. У кого-то були великі логістичні пригоди на узвозі, в цьому місці до гребеня метрів двісті по вертикалі.

Нарешті ми дійшли до борту Мнихового кулуару. Тут вже не круто і фірн — згорнули мотузку.

Вітер вечір

Ввімкнули ліхтарі вже в Долині за Мнихом, на стежці. Чудовий таймінг.

Ліхтарики

По дорозі бачили, як хтось спускається в притулок і зв’язка лізе у верхній частині Булки під Бандзехом (я так і не зрозумів, що таке Бандзех) — невеликого скельного бастіону з короткими маршрутами різної складності до ~М8. Пізніше виявилось — наші одноклубники, товариш знатно зірвався на 7 метрів, на щастя, без наслідків

На третій день ми з Себастьяном планували пролізти короткий маршрут-важче, але раптом огорнула втома і негода. О сьомій ранку я вимкнув будильник, будучи не в силах відірватися від подушки, а в дев’ять у вікно забарабанил міцний дощ. Що ж, все склалося в масть. Наступна пара маршрутів почекає.