Передмову через два роки після написання статті.

На думку Піта Шуберта, одного з найкращих у світі фахівців з безпеки альпіністського спорядження, динамічна мотузка від виду якої ви жахнетеся і відкладіть в сторону витримає навантаження при будь-якому реальному зриві. Докладніше можна прочитати в цій книзі.

Мотузка — найбільш надійний елемент альпіністського спорядження. Але навіть їй рано чи пізно приходить кінець. Коли мотузці пора на спокій? Це залежить від багатьох факторів і режиму використання. Напишу, що говорять з цього приводу самі виробники, що в книгах, а потім свою думку. Зрозуміло, момент заміни мотузки хочеться відсунути якомога далі, але все одно це доведеться зробити.

Що говорить Tendon

(у своєму каталозі за 2013 рік)

Зберігання

Мотузки зберігають всі свої функціональні властивості у повній мірі при зберіганні на протязі 5 років у відповідних умовах (темно, температура +15..+25, вологість 65%, провітрювання).

Швидкість зносу

Посилаючись на дослідження німецького Альпсоюза пропонують розраховувати пробіг мотузки в метрах за формулою:

(метри лазіння х 0.33) + (метри дюльфера х 1.66) = пробіг мотузки в метрах

Далі, використовуючи отриманий пробіг в умовних метрів і знаючи технічні дані мотузки, можна оцінити запас міцності мотузки, користуючись графіком. Позначення по-російськи — від мене, в оригіналі простіше. Умова мінімально допустимої безпеки — довільне. Хтось може хотіти мати два або чотири ривка в запасі.

Зразкове зменшення міцності мотузки, метри використання розраховуються за формулою (вище)

Розберемо, скільки можна використовувати мотузку, щоб припинити її використовувати по досягненні граничної умови безпеки, встановленого собі самостійно.

Умова безпеки для мотузки, у якої було спочатку 10 ривків:

 • залишкова міцність >/= 5 стандартним ривків

Можна використовувати ~2 000 розрахункових метрів, після чого вона все ще витримає будь-ривок до фактора 2 включно.

 • залишкова міцність >2 стандартних ривків

~6 500 розрахункових метрів використання, після чого вона зможе витримати ривок з фактором 1.

 • залишкова міцність </= 2 стандартним ривків

~8 000 м. Якщо мотузка не пошкоджена і не вкрай разлохмачена, вона витримає ривок з фактором 0.3. Якщо не дюльферять, то 8 000 розрахункових метрів — це ~24 000 м лазіння вгору! Оплетка раніше зітреться швидше за все.

Більш проста оцінка

Тендон призводить для 11 мм мотузки більш загальну формулу: до 10 років використання малої інтенсивності 600-800 м на рік без дюльферов. Але хто нині використовує 11-мм динаміку?

 • 8-10 років: епізодичне використання (кілька разів на рік) з незначною інтенсивністю, без зривів, без видимого оці зносу або забруднення.
 • 5-8 років: часте використання (декілька разів на місяць) з низькою інтенсивністю, без зривів, спусків або дюльферов, легкі видимі сліди зносу, важко помітне розпушування обплетення. Або епізодичне використання (кілька разів на рік) з механічним навантаженням: зависання, дюльферы, але без зривів, видимі сліди зносу, незначне розпушування обплетення, забруднення.
 • 3-5 років: дуже часте використання (кілька разів на тиждень) низької інтенсивності, без значних механічних навантажень або зривів. Сліди зносу: легке забруднення, очевидне розпушування обплетення. Чи інтенсивне використання (кілька разів на тиждень) з зависаннями, але без зривів. Сліди зносу: оплетка починає злегка блищати.
 • 1-3 роки: інтенсивне використання (кожен день) нормальної інтенсивності, без великих зривів і механічного навантаження. Сліди використання: очевидне розпушування обплетення, сильне забруднення.
 • <= 1 року: інтенсивне використання (кожен день) високої інтенсивності, з зависаннями, але без зривів. Сліди зносу: розпушування, блиск обплетення, забруднення.
 • Екстремальні зриви або механічний вплив, вплив хімреактивів (кислот і інших), механічне пошкодження може змусити списати мотузку негайно.

Що говорить Beal

Зберігання

5 років без змін властивостей мотузки.

Використання

До 10 років, в залежності від зносу.

Життєвий цикл (термін зберігання + використання)

До 15 років, в залежності від зносу.

Що говорить Mammut

На своєму сайті. Навіть якась давня мотузка може досі витримати короткі спортивний зрив, тоді як нова порватися при навантаженні через гострий край. Тому тривалість життя мотузки важко визначити. Він залежить від типу мотузки, тривалості використання, екстремальних навантажень та інших факторів. Врешті-решт, користувач сам приймає рішення. Якщо ви не впевнені у своєї старої та зношеної мотузці, спишіть її на верхню страховку.

Списати, незалежно від частоти і терміну використання:

 • Мотузка піддалася впливу хімічної речовини, зокрема, кислотою.
 • Оплетка пошкоджена, видно серцевина.
 • Оплетка гранично зношена або сильно распушилась.
 • Оплетка помітно рухається по серцевині.
 • Видно сильні деформації (жорсткість, звуження, рихлість).
 • Мотузка була сильно навантажена (ривки з фактором значно більше 1.0).
 • Мотузка дуже брудна (мастило, олія, гудрон).
 • Тепло, тертя — оплавлені ділянки обплетення можу бути пошкоджені.
 • Зразкові значення терміну використання мотузки:

  Частота використання Життєвий цикл

  Ніколи не використана

  максимум 10 років
  Рідко: двічі на рік до 7 років
  Епізодично: раз в місяць до 5 років
  Регулярно: декілька разів на місяць до 3 років
  Часто: щотижня до 1 року
  Постійно: майже кожен день менше 1 року

  Що в книгах

  Марк Твайт (книга 1996 року) рекомендує не лазити більше двох великих маршрутів з однією мотузкою (одинарною, подвійний — будь). Його маршрути — це стіни 6-тисячників.

  У книзі Mountaineering, The Freedom of the Hills (8-е видання 2010 року) пишуть наступне: міняти мотузку, яку використовують кожен день — 1 рік, в основному по вихідним — 2 року, епізодично використовується — 4 роки.

  Від мене

  Загалом, всі пишуть приблизно одне і те ж і я з ними згоден. Всі виробники відводять моїм скалодромным мотузках рік життя — так воно і є, візуально через рік мотузка лякає. Щоб продовжити життя мотузці я купую її на 5-7 метрів довше, ніж потрібно для скеледрому і відрізаю по ~3 метри з кожного боку через рік — місця, на які припадає зрив. Така «оновлена» мотузка не тримається так само довго, як нова, а зношується в 2-3 рази швидше. Крім того, якщо ситуація дозволяє, страхую динамічно, протравливая близько 2 метрів мотузки в процесі гальмування. Така енергійна динамічна страхування знижує навантаження на тіло скелелаза майже непомітних і знижує навантаження на серцевину мотузки, але оплетка трохи подплавляется і зношується трохи швидше на досить великій ділянці мотузки (близько 5-7 метрів від кінців).

  Оцінюючи пробіг моєї скалодромной мотузки за формулою, виходить 620 метрів за тренування (!). Навіть з однієї тренуванням з мотузкою на тиждень за рік виходить шалена цифра, в ~3 рази перевищує рекомендовані виробником значення, а з двома — космічні цифри. Значить рекомендація далека від реальності. З іншого боку, кінці мотузки, на мою думку, вже до середини року не витримають зриву з фактором 2. На щастя, на скеледромі неможливо зірватися з таким фактором і навіть з близьким 0.7 — такий зрив закінчується на землі. Зазвичай, це зрив на першу відтяжку, я зривався так два рази за 4 роки регулярних тренувань. Типовий фактор для скеледрому ~0.2. Така інтенсивність використання на скеледромі — вагомий привід не використовувати скалодромную мотузку в горах.

  Що стосується гірських мотузок, я лажу на тонкій подвійний (7.8 мм). Вона у використанні четвертий рік і якщо зимовий сезон буде інтенсивним, думаю, це буде її останній сезон. На думку багатьох вона ще ОК.

  Так само і у товаришів — ті, хто не зриваються на тренуваннях-скелях використовують мотузку за 3-5 років.

  Найживучіша з подвійних мотузок, з якими лазять товариші — Mammut Genesis 8.5, сама швидко убивающаяся — Beal Ice Line 8.1 (скелі влітку, мікст взимку). На одинарних мотузках тут майже ніхто не лазить в горах (знаю одного тільки — гід), на скелі купують не за принципом максимальної живучості.

  Ще по темі:

  • Види динамічних мотузок.
  • Структура і знос динамічної мотузки.
  • Вибір мотузки для скелелазіння та/або альпінізму.
  • Колекція відгуків про динамічних мотузках.
  • Тест поперечного навантаження вузлів на одинарній основній мотузці.
  • Розрахунок навантаження на верхню точку при зриві скелелаза.
  • Як UIAA тестує спорядження.