Автобусні перевезення пасажирів по Україні

9-12-2020

not found

Початок травня — традиційно один з найактивніших періодів для подорожей. Введений через поширення коронавирусной інфекції карантин поламав плани тисяч українців і вже півтора місяці весь міжміський транспорт простоює в депо і на стоянках в очікуванні відновлення поїздок. ЦТС розпитав автобусних перевізників про те, як вони переживають раптовий "коронакрізіс" і як сподіваються з нього вийти.

Втрачений весняний сезон

За словами Андріса Подгорнійса, власника Ecolines (яка в Україні володіє брендом Autolux), щомісячна втрата обороту Autolux становить приблизно 500 тис. Євро на місяць. При цьому Ecolines зупинив перевезення не тільки в Україні — в даний момент не працює жоден маршрут компанії.

"Ми відразу запропонували всім пасажирам переоформити квиток на статус з" відкритою датою "на рік вперед. Крім того, в якості компенсації їм будуть зараховані додаткові бонуси в розмірі + 20% на персональний аккаунт в системі лояльності", — відповідає Подгорнійс на питання про запити на компенсацію вартості квитків на скасовані рейси.

У іншого перевізника, компанії Gunsel, коментувати втрати не стали, проте в телефонній розмові заступник директора Ерсан Гюнер зазначив, що зараз всі автобуси простоюють, а водії перебувають у відпустках. Нерегулярні перевезення ні Gunsel, ні Ecolines, за словами топ-менеджменту компаній, не виконують.

"Ми використовуємо цей час для підготовки до літа (ремонти, обслуговування салонів)", — відзначає Подгорнійс.

Труднощі і у FlixBus: карантин зупинив практично всі ринки компанії. Там кажуть, що виключення склали Швеція, Данія і Польща, де частина мережі перевізника продовжує функціонувати.

Також компанія разом з партнерами-перевізниками займається нерегулярними пасажирськими перевезеннями по домовленості з дипломатичними установами та на замовлення бізнесу.

"Протягом останніх тижнів ми разом з партнерами-перевізниками співпрацювали з посольствами держав і допомагали евакуювати мандрівників, що застрягли за кордоном. Таких спеціальних рейсів по поверненню громадян було зроблено чимало в Європі, і принаймні один автобус був відправлений в Україну. Вони здійснювалися за запитом офіційних дипломатичних органів на комерційній основі і вже допомогли тисячам людей повернутися додому. Крім цього, частина автопарку наших партнерів використовується сьогодні для послуг чартерних рейсів ", — розповіли ЦТС в компанії.

Що стосується повернення коштів, то у FlixBus практикують систему ваучерів, у вигляді яких пасажири отримують компенсації за невиконані рейси. Ними можна буде скористатися відразу після скасування транспортних обмежень.

Як відомо, FlixBus не володіє більшою частиною парку, який використовує для перевезень. Відповідно, втрати під час коронакрізіса несе не тільки сама компанія, але партнери-власники автобусів.

"Ми постійно тримаємо контакт з нашими партнерами-перевізниками, разом намагаємося протидіяти економічних наслідків і знаходити довгострокові рішення проблем. Оскільки наша співпраця проходить у форматі партнерства, відповідно — поділяємо і прибуток, і ризики", — говорить Міхал Леман, директор FlixBus в Україні і Польщі.

Ще один великий ресурс, який здійснює продаж квитків на автобуси в Україні, Busfor, в квітні констатував падіння продажів квитків на 90% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

"Ми керуємося рішенням українського уряду, яке тимчасово призупинило автобусні пасажирські перевезення в Україні. Відповідно, продажу квитків на автобусні поїздки на нашій платформі недоступні на будь-які рейси на період карантину", — говорить гендиректор Busfor в Україні Олександр Павлович. Однак поки в українців немає впевненості в даті завершення карантину, вони не поспішають купувати квитки і на більш пізні дати.

В очікуванні послаблення карантину

Цікаво, що на момент, коли очікуваною датою закінчення карантину в Україні було 24 квітня, на найближчі дні після неї українські користувачі найчастіше купували квитки з інших країн в Україну (найчастіше з Чехії, Німеччини та Польщі). "Імовірно, українці з якихось причин не змогли повернутися додому до офіційного закриття кордону, і планували скористатися автобусом, як тільки такий спосіб поїздок буде відновлений. Зараз ми спостерігаємо ті ж тенденції", — коментує Павлович.

За його словами, на кінець квітня Busfor зафіксував близько 10 тис. Заявок на повернення коштів за квитки. "В даному питанні ми керуємося рішенням конкретного перевізника, у якого був куплений квиток на автобус. Якщо перевізник повідомив про скасування автобусного рейсу, ми повертаємо 100% вартості квитка", — відзначає топ-менеджер компанії.

Він вважає, що, найімовірніше, першими будуть відновлені перевезення по Україні, а вже потім — міжнародні рейси.

"Ми вже працюємо над сценаріями рестарту, щоб, коли обмеження на пересування закінчаться, вийти на ринок з ще більш сильною мережею, і допомогти партнерам знову повернутися до стабільного прибутку. Упевнений, що масштаб нашої мережі і бізнес-модель дозволять нам швидко адаптуватися до нової реальності ", — говорить директор FlixBus в Польщі і Україні, відповідаючи на питання про перспективи відновлення роботи.

Говорити про перезапуск мережі зараз, звичайно, передчасно, відзначає Леман: про це можна буде думати тоді, коли розвиток пандемії буде зупинено, а держави почнуть повертатися до нормального життя, — відкриються школи, готелі, будуть зняті обмеження на перетин кордону.

"Хорошим стартом для міжнародних автобусних перевезень в Україні стане той момент, коли міграційні робочі будуть повертатися до місць роботи, а вже за ними поїдуть і туристи. На щастя, автобусний транспорт набагато швидше, ніж та ж авіагалузь, може реагувати на зміну потреб в подорожах , а ще має значно менші витрати і менше пасажиромісць, які потрібно заповнити ", — вважає Леман.

А гендиректор Busfor в Україні додає, що одним з наслідків коронавируса для автобусної галузі стане те, що пасажири будуть обережніше планувати свої поїздки і стануть більш уважні у всьому, що стосується здоров'я та власної безпеки.

Попутки замість автобусів

Природно, що "виграли" від даної ситуації служби таксі і водії, що підробляють підвозом попутників.

"Ми не закрили доступ до карпулінговим поїздкам, оскільки, з одного боку, вони є приватними поїздками на особистих автомобілях, а з іншого — взаємодія при такій поїздці відбувається з мінімальною кількістю людей в порівнянні з громадським транспортом", — говорить генеральний директор BlaBlaCar в Україні Олексій Лазоренко.

Він пояснює: ризик при поїздці з попутниками менше, ніж при користуванні рейсовими автобусами, адже людині не треба відвідувати автовокзал, водій може забрати його хоч у самого будинку. До того ж, з попутниками можна заздалегідь поспілкуватися і спробувати уточнити їх стан здоров'я.

"Однак ми зменшили кількість місць при публікації до 3-х і настійно попросили користувачів використовувати платформу тільки для виняткових і термінових поїздок. Ми розуміємо, що в контексті обмеження громадського транспорту, користувачі з особистими автомобілями можуть бути корисними для медичних працівників та інших людей, які так чи інакше задіяні в боротьбі з Covid-19. Крім цього, ми регулярно просимо користувачів дотримуватися урядових інструкцій, щоб залишатися в безпеці і берегти інших ", — додає Лазоренко.

В цілому популярність сервісу в момент введення карантину збільшилася, однак з боку водіїв пропозицій істотно більше не стало.

"Уже на наступний день з моменту зупинки міжміського громадського транспорту кількість реєстрацій нових користувачів збільшилася в 5 разів і обчислювалося десятками тисяч на добу. Але, логічно, що в більшості своїй це були пасажири, яким потрібно було кудись дістатися. Активність водіїв і кількість пропонованих вільних місць виросло не так істотно, тому не всім вдалося відразу знайти підходящу поїздку і, відповідно, ця хвиля кратно збільшеного попиту розтягнулася на кілька тижнів ", — уточнює гендиректор BlaBlaCar в Україні.

У квітні ситуація вирівнялася і активність сильно впала — приблизно на третину в порівнянні з показником квітня 2019 року.

Найпопулярніші напрямки сервісу станом на квітень — Київ-Чернігів, Київ-Одеса, Київ-Черкаси, Миколаїв-Одеса, Івано-Франківськ — Львів, Київ-Прилуки, Луцьк-Львів, Житомир-Київ, Київ-Рівне, Дніпро-Запоріжжя .

Читайте також Антивірусна підтримка ВВП: Як дорожні проекти можуть стимулювати економічне зростання

Також хочемо вам порекомендувати zakaz-mikroavtobusa.dp.ua/